Колко газ може да бъде открит в Черно море?

17.04.2012 | 09:58
по статията работи: Петър Чернев
Според проучванията само в блока "Хан Аспарух" може да има 500 милиарда кубични метра природен газ
Колко газ може да бъде открит в Черно море?

Колосално количество природен газ може да бъде открит в българската акватория на Черно море. Това твърдят геолози и представители на МИЕТ.

"Хан Аспарух” е името на блок с големина 15 хиляди квадратни километра. Тук морето е с дълбочина до два километра. Затова в миналото този терен е бил изключително труден за проучвания и е бил изоставян от енергийните компании. Правителството обаче обяви нов конкурс. Според предварителни геоложки анализи тук може да има 500 милиарда кубични метра природен газ.

За да се извлече суровината, трябва да се направи разработка от един или от десет сондажа. Ако сондажите са успешни и потвърдят прогнозата само на 30% в нашите води на Черно море, този газ може да покрие нуждите на икономиката ни за следващите 50 години, информира bTV.

В съседство до „Хан Аспарух”, на много по-малка площ и в много по-плитки води, е разположен друг блок – „Свети Атанас”. Тук държавата очаква минимален интерес и не се говори за такива количества газ.

Експертите предупреждават, че двата блока ще се проучват много дълго време, т.е. до 2022 г. трябва да има резултат за това дали има петрол или газ. На 4 юли ще стане ясно колко газови и петролни световни концерни ще подадат оферти за дълбоководни проучвания в двата български участъка.

"Перспективите за находища на газ в Черно море са много добри". Това заяви миналата седмица в Девня министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. По думите му в това отношение сериозен интерес са заявили някои от най-големите световни компании за добив на газ. Крайният срок за подаването на техните оферти за проучвания е 30 май, а оценката им може да бъде направена до средата на юни, информира БТА.

Надеждите за наличие на значителни залежи газ се засилват и от факта, че само на 15-20 км от северната граница на т. нар. блок „Хан Аспарух” в Черно море румънците обявиха преди дни за открито сериозно количество газ, което се оценява на около 80 млрд. куб. м. „Геоложката структура в нашия блок е подобна, добави министър Добрев, затова сме уверени, че там перспективата е добра”.

Всъщност решение за търсене и проучване на газ в този район правителството взе още през октомври миналата година. Акваторията е с размер от повече от 14 хиляди кв. км. и попада в зоната, за която неотдавна Румъния предяви претенции. Експерти припомнят, че историята се повтаря, защото подобни критики Букурещ е отправял към София още по времето, когато и двете страни строяха социализма. Протестите им тогава бяха свързани с обвинения срещу България, че изчерпва техни нефтени залежи, въпреки че малките български находища се намират далеч от границата, и то на сушата около Плевен, припомня БНР.

Припомняме ви, че до момента най-голям успех при търсенето на газ в Черно море има британската компания Melrose Resources. В края на 2008 г. стана ясно, че тя е открила ново находище край Каварна. Според първоначалните оценки то съдържа 24 млрд. кубични фута (около 700 млн. кубични метра) природен газ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...