Липсата на кадри – пречка пред реиндустриализацията

03.04.2014 | 20:31
по статията работи: Георги Георгиев
Експерти предлагат създаване на дуално образование, което да подготви дефицитни специалисти
Липсата на кадри – пречка пред реиндустриализацията

Липсата на квалифицирана работна ръка може да се окаже сериозна пречка за процеса на реиндустриализация. Все повече процеси в индустрията се базират на професионално знание. Конкурентоспособността зависи във все по-голяма степен от професионалните качества на заетите, се посочва в "Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015-2025", чиито автори са водещи икономисти, финансисти, инженери, учени и експерти от България и чужбина. Целта на проекта е да формира политики по нова индустриализация на страната ни в периода до 2025 г.

Необходима е Национална програма за развитие на дуалната система на професионално обучение, смятат авторите на Бялата книга. Затова те предлагат с помощта на държавата да се създадат клъстери, фокусирани околотехническите колежи в шест от градовете на страната – София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново и Видин.

В състава на клъстера да влизат висши учебни заведения, водещи фирми, професионални гимназии, учебни центрове. На база съществуващата материална база и специалисти при тях, с промяна на закона за образованието, да се води дуално образование като се използва опита на държави като Австрия и Германия.

Тъй като българските фирми, които могат да си позволят да отделят средства за организиране на обучение на кадри са малко, проблемът може да се реши от клъстерите, смятат експертите

Например, като влязат в контакт с професионалните гимназии и висшите учебни заведения, които готвят кадри в същата сфера на дейности.

Друга възможност е, клъстерът да се създаде специално за дуално обучение, на база центрове за професионално образование, професионални гимназии и ВУЗ-ове.

Професионалното образование трябва да е в посока приоритетните отрасли на новата високотехнологична индустриализация - био- и екотехнологии за хранително-вкусовата, парфюмерийната и фармацевтичната промишленост, информационни и комуникационни технологии - софтуер за интернет и мобилни приложения, уелнес, СПА и балнео-туристически продукти.

Може да се препоръча и създаването на организация за въвеждането на „защитени професии”, които не са престижни за младите хора, но са нужни за бизнеса - заварчици, шлосери, строители на релсови пътища и съоръжения, маркшайдери, монтьори на подемно–транспортна пътностроителна техника, оператори на металорежещи машини, асансьорни техници и др.

Необходимо е да се обяви държавна поръчка за ученици и студенти от приоритетните отрасли с осигуряване на стипендии, да се създаде фонд за дуално обучение в учебните заведения и ъздадените технопаркове и технозони, както и фонд за развитие на дистанционното обучение, смятат авторите на Бялата книга.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 14.03   1492 г. – Испанската кралица Изабела заповядва да бъдат експулсирани 150 000 евреи, в случай че не приемат християнството. 1697 г. – Последният свободен град...