Няма съгласие за Закона за горите

18.06.2012 | 14:33
по статията работи: Елица Елефтерова
Според коалиция "За да остане природа в България", текстът е "лобистки акт", обслужващ икономически интереси на конкретни хора във вреда на околната среда
Няма съгласие за Закона за горите
Снимка: Sxc.hu

Тази седмица депутатите започват работа по нов закон за горите. По-рано днес в Министерски съвет започна поредна среща по въпроса с участието на министър-председателя и природозащитници. Не бе постигнато съгласие по спорния текст за промяната на предназначението в Закона на горите на срещата при премиера.

На днешната среща са  присъствали Тома Белев, Александър Дунчев и техен адвокат от страна на протестиращите природозащитници и Филип Цанов от "Природата за хората и регионите”, която се свързва с Цеко Минев. Присъствали са и Бойко Борисов и Мирослав Найденов, както и председателят на Комисията по земеделие в Народното събрание Десислава Танева, експерти от Изпълнителната агенция по горите, юристи.

По думите на Тома Белев от "Зелени Балкани" е постигнато съгласие, че горите трябва да се запазят и да останат държавна собственост. 

"Отново представихме логиката на нашите предложения от 12 януари, които да разрешат проблемите в този законопроект за горите, представихме и промените, които вече шест месеца предлагаме. Постигна се съгласие върху всичко”, посочи Белев.

Диалогът за Закона за горите между протестиращите природозащитни организации и сдружението "Природата за хората и регионите” ще продължи утре (19 юни) в Министерството на земеделието. Президентът Росен Плевнелиев заяви, че подкрепя всички, които могат по екологосъобразен начин да ползват даденостите на българските планини, съобщават от прессекретариата на държавния глава.

"Уважавам и подкрепям решенията на Министерския съвет със Закона за горите да се въведе ред и да се даде шанс на регионите да използват своя потенциал за туризъм във всичките му форми. Това, за съжаление, се случи в условията на недостатъчна информираност на обществото и съм убеден, че през следващите седмици в парламента ще се намерят решения, изгодни и за българските региони, и за природозащитните организации", коментира Плевневлиев, който на 16 юни наложи вето на промените в Закона за горите. 

До новото преразглеждане на закона се стигна след няколкодневни протести "против" и "за" закона за горите. Любен Татарски от ГЕРБ, председател на парламентраната комисия по регионално развитие, заяви пред БНР, че по отношение на частта, която се отнася до изгражаднето на спортни съобържения в горите, не е съгласен с мотивите на президента да върне закона.

“В тази част на проекта не намирам основание за връщане на закона. Искам да попитам тези, които протестират в столицата, като пречат на приемането на закона на горите, даващ възможност и на други да реализират прокетите, не бетонират ли монополистите, за които говорят. Няма ли да останат само те? Анти какво е този протест?“, попита Татарски.

Мнението на Димчо Михалевски от БСП, член на комисията по земеделие и гори, е, че в България липсва анализ какво е необходимо, за да може да има защита на природата и развитие на регионите. Липсва този анализ и оттам трябваше да започне правителството.

Еколозите предложиха нов алтернативен вариант, срещу който се обяви организацията "Природата на хората и регионите", защитаваща бизнес проектите. Основният спор между участниците в преговорите е върху текста, позволяващ застрояване на горски терени без смяна на предназначението.

Според коалиция "За да остане природа в България", текстът е "лобистки акт", обслужващ икономически интереси на конкретни хора във вреда на околната среда.

Междувременно организацията "Природата за хората и регионите", която участва в неделната блокада на път Е-79 в подкрепа на новия Закон, пледира за премахване на бюрократичните пречки за развитието на туризма, включително и промяна на плановете за управление на природните паркове.

По-късно през деня вътрешният министър Цветан Цветанов също коментира Закона за горите. Според него не е имало достатъчно разясняване на текстовете и това е създало усещане, че той е лобистки и би създал предпоставки за посегателство на природата в България.

"За да се предприемат каквито и да било действия в зоните за туризъм, трябва да има експертна оценка за въздействието върху околната среда", поясни Цветанов. На въпрос дали протестите, които са в защита на Закона за горите, са организирани от ГЕРБ вътрешният министър отговори, че на протеста е имало депутат от ГЕРБ, който е избран от този регион, и е бил кмет на община Разлог.

В голямата си част представителите на тези области винаги се обявяват в полза на създаване на повече работни места за развитието на туризма. Премиерът ясно заяви, че трябва да има пълен консенсус по закона и не трябва да има предпоставка за възникването на подобно напрежение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....