Парламентът отхвърли пореден опит за удължаване срока за строителство в земеделски земи

11.01.2018 | 17:15
по статията работи: econ.bg
В преходните и заключителните разпоредби на Закона за посевите и посадъчния материал, обсъждани днес на второ четене в пленарната зала, всъщност се правят промени в Закона за опазването на земеделските земи
Парламентът отхвърли пореден опит за удължаване срока за строителство в земеделски земи
Снимка: БГНЕС

Парламентът днес отхвърли спорни и експресно предложени законови промени, с което осуети пореден опит – за втори път от страна на "Обединени патриоти", да се удължат безсрочно строителните разрешения за земеделски земи с променено предназначение.

Депутатите обаче решиха да прегласуват част от отхвърлените текстове в петък след вота на недоверие и това решение беше посрещнато с ръкопляскане в пленарната зала.

В преходните и заключителните разпоредби на Закона за посевите и посадъчния материал, обсъждани днес на второ четене в пленарната зала, всъщност се правят промени в Закона за опазването на земеделските земи. Те целят да облекчат процедурата на строителство в земеделски земи с променено предназначение и удължават безсрочно строителни разрешения, дадени в миналото и чийто срок вече е изтекъл. В момента законът предвижда давност на разрешителни 3 и 5 години. Това означава, че ако собственик на земя, който има строително разрешение, но не е започнал строеж рамките на 3 или 5 години, губи разрешителното си и трябва да мине отново през цялата процедура, за да получи ново разрешително. Това включва за някои земи и екологична оценка.

През май миналата година поправки в Закона за опазване на земеделските земи, внесени пак от "Обединени патриоти", предлагаха да се удължи с още три години срокът за строителство на черноморското крайбрежие. Тогава обаче след шумна реакция в социалните мрежи ГЕРБ оттегли подкрепата си и проектът не стигна до пленарната зала.

С днешна дата предложенията за промени в закона за посевите са били направени устно от народния представител Йордан Апостолов от "Обединени патриоти" между първо и второ четене в Комисия по земеделието и храните в края на 2017 г. В средата на декември тези изменения са били одобрени на второ четене от всички присъствали на заседанието на комисията депутати от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и БСП, става известно от стенограмата от заседанието на комисията.

В четвъртък предложенията на патриотите бяха отхвърлени в пленарната зала. Мотивът за прегласуването е, че след отхвърлянето на поправките, предложени от Йордан Апостолов, други новите предложения за членове в законопроекта също трябва да отпаднат.

Данаил Кирилов, който е шеф на правната комисия, увери, че режимът си остава в старото законово положение и поправките на "Обединени патриоти" няма да бъдат приети. Той разясни, че утрешното прегласуване е техническо, за да отпаднат ненужни текстове.

В случай че парламентът не спази обещанието си и тези поправки бъдат приети, природозащитните организации ще се обърнат към президента Румен Радев с молба за негово вето. Това се разбира от официална тяхна позиция, разпратена до медиите днес. Според коалиция "За да остане природа в България", ако парламентът утре прегласува поправките, дава зелена светлина за окончателното бетониране на българското Черноморие, където множество земи бяха с променено предназначение, но не можеха да се ползват поради изтичането на срока на строителните им разрешителни. В това число са и най-скандалните заменки на дюни по Черноморието.

Еколозите припомнят, че промени в едни закони чрез преходни и заключителни разпоредби на други закони бяха обичайна практика на тройната коалиция, която преди години беше сериозно критикувана от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, тогава в опозиция.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....