По-скъпият природен газ ще оскъпи парно, топла вода, ток и хляб

21.03.2017 | 17:55
по статията работи: econ.bg
В края на месеца КЕВР ще обсъди цените и ще вземе окончателно решение
По-скъпият природен газ ще оскъпи парно, топла вода, ток и хляб
Снимка: БГНЕС

Парното и топлата вода могат да поскъпнат драстично, ако природният газ скочи с близо 30 на сто от 1 април, както предвижда енергийният регулатор. Експерти пресметнаха, че това означава повишение с около 20 процента на топлоенергията. Това ще доведе и до оскъпяване на тока, който плащат всички потребители, а не само тези, които се отопляват на парно, предаде БНР.

Скокът при топлоенергията трябва да е около 20 процента, посочи председателят на Асоциацията на топлофикациите Кремен Георгиев. Според него, при положение че разходите за природен газ в топлофикационните дружества са от порядъка на 60-70 процента от общите разходи, това означава поне с 18-20 процента промяна нагоре на цените на топлинната енергия и съответно на комбинираната електрическа.

Това ще доведе и до поскъпване на тока, допълни председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски. "Тъй като цената на електроенергията, която ще се произвежда от топлофикациите, влиза в таксата "задължение към обществото", която също се очаква да се повиши. Това значи през тази цена влияние върху крайната цена за потребителите, дори и тези, които не ползват услугите на "Топлофикация"."

Индустрията няма да е конкурентна при скок на газа от 30 на сто, каза председателят на Българската федерация на големите енергийни консуматори Константин Стаменов: "За нас е шоково поскъпване. Освен че е много голямо, поскъпването е много трудно за преодоляване и ще навреди много на конкурентоспособността ни, а индустрията в България основно работи за износ. Това със сигурност ще влоши картината на нашите продажби".

Подобен скок на цената на газа ще се отрази и на обществения доставчик "Булгаргаз", допълни Стаменов.

И хлябът ще поскъпне, ако цената на природния газ скочи с 30% от първи април. Това каза за "Хоризонт" по БНР председателят на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Бургас Димитър Людиев. Над 60% от хлебопроизводителите в страната са зависими от цената на синьото гориво. Те все още не са готови с реакция и точни разчети.

В края на месеца Комисията за енергийно и водно регулиране ще обсъди цените и ще вземе окончателно решение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.03   196 г. пр.н.е. – Птолемей V се възкачва на трона на Египет. 1309 г. – Папа Климент V отлъчва Венеция и цялото ѝ население. 1329 г. – В Агро Доминико...