Производителите на тютюн се надяват на подкрепа от ЕС

11.04.2013 | 12:00
по статията работи: Теодора Пенева
Днес започва тристранното обсъждане на реформата в ОСП в Брюксел
Производителите на тютюн се надяват на подкрепа от ЕС

Всички земеделски култури да се третират еднакво и да бъдат еднакво подпомагани от Европейския съюз – това решение очакват от днешното обсъждане на реформата за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) в Брюксел тютюнопроизводителите у нас.

Решението за равнопоставеност на земеделските производители по отношение на подпомагането им с европейски средства беше прието от Европейския парламент (ЕП) на 13 март тази година, припомнят от Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ 2010). Мярката браншът приема като "коригирана несправедливост".

Днес започва обсъждането на реформата на ОСП за новия програмен период (2014-2020 г.) между Съвета на министрите на земеделието в ЕС, Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент. Производителите на тютюн и тютюневи изделия се надяват исканията им да бъдат подкрепени и изтъкват, че секторът е икономически значим не само за България, но и за континента като цяло. Причината е, че страната ни има най-много регистрирани тютюнопроизводители в ЕС – 41 900 души. Те представляват почти половината от всички регистрирани сред страните-членки.

"Необходимо е България да покаже последователна национална политика, единна с тази на българските евродепутати, които вече защитиха българските тютопроизводители и позициите на България като страна-тютюнопроизводителка с решението си в Европарламента на 13 март", се казва още в съобщението на браншовото сдружение.

След обсъждането на трите европейски органа предстои промените да бъдат гласувани от Съвета на земеделските министри.

В средата на миналия месец българският министър на земеделието и храните в служебния кабинет проф. Иван Станков обяви подкрепата си към сектора. След срещата му с Асоциацията на тютюнопроизводителите стана ясно, че ще бъде поискано увеличение на одобрените за 2013 г. субсидии за бранша. Искането е във връзка със заявеното с около 5 хил. тона повече количество тютюн и с постъпилите повече заявления за подпомагане в сектора през 2012 г. Целта е да се достигнат миналогодишните нива на подпомагане, уточниха тогава от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Преговорите за новата ОСП трябва да бъдат финализирани през юни тази година като част от изготвянето на европейския бюджет за следващия програмен период. Четирите основни пункта на реформата са схемата за директни плащания, регламентът за развитието на селските райони, общата организация на пазарите на селскостопански продукти и хоризонталният регламент.

Сред приоритетите за България са опростеното прилагане на схемата на директните плащания, увеличаването на обвързаната подкрепа за стопаните, подкрепата за малките фермери и др.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...