Равнопоставеност на половете има, но само в семейството

05.11.2009 | 17:45
по статията работи: Тедора Стоименова
Близо половината от момичетата и момчетата между 14 и 18 г. са съгласни с твърдението, че "мъжете могат да сменят памперси на бебетата и да възпитават децата толкова добре, колкото и жените"
Равнопоставеност на половете има, но само в семейството

Днес Български фонд за жените представи резултати от изследването „Бариери пред равнопоставеността” пред младежки организации от цялата страна, студенти по социология и журналисти.

Изследването проследява нагласите сред младежите на възраст 14 – 18 г. към дискриминацията

Близо половината от момичетата и момчетата между 14 и 18 г. са съгласни с твърдението, че "мъжете могат да сменят памперси на бебетата и да възпитават децата толкова добре, колкото и жените". Очевидно у една голяма част от младите хора е формирана нагласа, че отглеждането и възпитанието на децата трябва да се споделя между майката и бащата.

Докато в същото време относно твърдението "мъжете стават президенти, жените първи дами" се наблюдава съществена разлика в нагласите на момчетата и момичета.

Само 30% от момичетата са съгласни с това твърдение срещу 46.8% от момчетата.

Това идва да покаже, че за равнопоставеност на мъжа и жената в сферата  на семейните отношения може да се говори, но когато става въпрос за професионалната сфера, равнопоставеността на половете все още не е постигната и трябва да бъдат положени още усилия за преодоляване на стереотипните нагласи, коментират от България фонд за жените.

Според останалите резултати от изследването, едва 48% от анкетираните младежи споделят твърдението, че всички хора са равни, независимо от техният пол, възраст, религия или етническа принадлежност. Сред младите хора преобладава нагласата, че така конструираната социална действителност не може да гарантира равните възможности за всички хора.

Само половината (52,6%) от анкетирани момчета смятат, че между мъжете и жените съществува неравнопоставеност. Докато 62.1% от момичетата са на мнение, че не съществува равнопоставеност между половете.

Момчетата и момичета са единодушни за съществуването на осезаема неравнопоставеност между българи и роми (над 82% от участниците в проучването са посочили, че между българи и роми има неравнопоставеност).

Традиционните обществени и семейни роли на мъжа и жената се поддържат в по-голяма степен от момчетата, докато момичетата са по-склонни да възприемат ролята на жената извън общоприетия модел.

Изследването е проведено в периода 12–25 октомври 2009г.  в рамките на националната младежка кампания на Български фонд за жените "Месец на равнопоставеността" в градовете Перник, Плевен, Велико Търново, Карлово, Свиленград, Елхово, Монтана, Пловдив и Дупница. Интервюирани са 924 души на възраст 14-18 г., от които 459 момичета и 428 момчета, подбрани на основата на квотен принцип по пол и възраст.

Информацията е изпратена на Econ.bg от Теодора Стоименова от Български фонд за жените

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...