Регламентират пасищно отглеждане на свине от Източнобалканската порода

21.02.2024 | 14:55
по статията работи: econ.bg
С предложеното изменение и допълнение се цели създаване на условия за съхранение на породата, създаване на тенденция за постепенно увеличение на броят на отглежданите животни и подобряване на мерките за биосигурност в обектите
Регламентират пасищно отглеждане на свине от Източнобалканската порода
Снимка: под лиценза на creative commons

Проект на наредба  урежда възможности за пасищно отглеждане на ИБС на открито, но в оградени терени. Наредбата е публикувана на сайта на МЗХ за общественно обсъждане. В мотивите се посочва, че с предложения проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 6 от 2007 г. за условията и реда за пасищно отглеждане на свине от Източнобалканската порода и нейните кръстоски се увеличават възможностите за отглеждане на свине от тази порода и се премахват ограниченията за клане на животните, което към момента е разрешено само в определени области на страната.

С предложеното изменение и допълнение се цели създаване на условия за съхранение на породата, създаване на тенденция за постепенно увеличение на броят на отглежданите животни и подобряване на мерките за биосигурност в обектите.

Възникналата през 2018 г. епизоотия от болестта Африканска чума по свинете нанесе значителни икономически щети на собствениците и ползвателите на такъв тип обекти, голяма част от тях бяха засегнати от заболяването, животните бяха унищожени и впоследствие обектите не възстановиха дейността си, което доведе до значително намаляване, през последните години, на броят на отглежданите на територията на страната свине от тази порода.

В действащото право на Европейския съюз няма регламентирани изисквания за отглеждане на такива породи свине, поради което беше изпратено запитване до държавите членки с молба за предоставяне на информация какви национални мерки прилагат по отношение на отглеждането на свине на открито. Местни породи свине подобни на Източнобалканската порода се отглеждат основно в Испания, Португалия и Румъния, анализът на получените отговори показа, че в голяма част от държавите откритото отглеждане на свине е забранено, а там където това е позволено има определени конкретни условия – изисквания за наличие на двойни заграждения с определена височина, наличие на електропастир, определена гъстота на животните и конкретни мерки за биосигурност в тези обекти.

Към момента на територията на страната няма лицензирани кланици за клане на ИБС, а съществуващите към момента териториални ограничения за клане на животните само в кланици разположени на територията на областите Бургас, Варна, Шумен и Ямбол създават допълнителни затруднения за клане на ИБС и реализация на продуктите добити от тях.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...