Реформите, насочени към икономически растеж, се забавят в глобален мащаб

26.02.2016 | 10:46
по статията работи: Даниел Василев
Трябва да се акцентира върху премахването на бариерите на входа на индустриите, сочи доклад на ОИСР
Реформите, насочени към икономически растеж, се забавят в глобален мащаб
Снимка: Thinkstock/Guliver

Забавянето на имплементирането на необходимите реформи, посредством които правителствата на страните производители на петрол могат да подпомогнат икономическия растеж, е „изключително притеснително“, посочва Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в стой доклад, публикуван точно преди срещата на финансовите министри на страните от Г-20, която ще се проведе в Шанхай.

В анализа се акцентира върху факта, че структурните реформи през изминалата година са се забавили спрямо предишните две години. Това забавяне е още по-драматично, когато се сравни с реформите, извършени непосредствено след финансовата криза от 2008 г., изтъкват от ОИСР. „Предвит обхвата и еволюиращата природа на растежа и предизвикателствата пред развитите и развиващите се икономики, забавянето на темпа на структурните реформи, посочен в този доклад, е изключително притеснително“, изтъкна главният икономист на организацията Кейтрин Ман, цитирана от Nasdaq.

По-рано през тази седмица към тревогите за забавянето на растежа се присъедини и Международният валутен фонд, който призова правителствата за увеличаване на разходите, а министърът на финансите на САЩ Джейкъб Лю коментира в интервю пред Wall Street Journal, че страните се нуждаят от още финансови стимули. В средата на седмицата заместник-гуверньорът по финансовата сигурност на Bank of England Джон Кънлайф също изтъкна, че според него инвеститорите са на мнение, че икономиката е „в капана на секуларната стагнация“. Призивите за увеличаване на правителствените разходи дойдоха точно преди срещата на финансовите министри на страните от Г-20, която ще се проведе днес в Шанхай.

В доклада на ОИСР се отбелязва, че макар някои страни да са постигнали добър прогрес към имплементирането на необходимите реформи, „много държави предприеха твърде малко действия.“ „Страните с амбициозни реформаторски програми, като Индия, Япония и Турция, са изправени пред значителни политически промени и риск от убиване на първоначалната инерция“, коментира Ман. От ОИСР изтъкват още, че спадът на производителността е феномен, който се наблюдава в „огромно мнозинство от икономиките“ още от 2000 г. Като индикатор за това те цитират забавянето на темпа, с който се създават нови бизнеси. Причината за спадащата бизнес активност е увеличаването на „входните бариери“ пред компаниите и намаляващата конкуренция между отделните фирми.

Необходимо е държавите да преразгледат политиките си в сферата на конкурентоспособността, законодателството за фалитите и регулациите на продуктовите пазари, посредством които се регламентират правилата за вход и изход от индустриите, както и да гарантират еднаквото третиране на новите компании и вече съществуващите такива“, допълни още Ман. В доклада се посочва също, че трябва да се обърне особено внимание на конкуренцията в сферата на услугите, тъй като производителността в този сектор е по-ниска, отколкото в индустрията. Според ОИСР най-спешни мерки трябва да бъдат взети в Германия, Япония и Южна Корея, които са индентифицирани като икономиките с най-голям спред между производителността в индустрията и услугите.

Същевременно на фона на по-развитите държави от Северна Европа, страните от Южна Европа са положили по-големи усилия да реформират икономиките си през последните години. Освен това темпът на икономически растеж във Великобритания и Съединените щати беше по-висок от този на еврозоната и Япония, но от ОИСР изтъкват, че всяка от посочените трябва да обърне сериозно внимание на реформите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...