С 20 млрд. евро ЕС ще подпомага прекъсването на зависимостта от руски горива

14.12.2022 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Европейският съюз ще набере допълнително финансиране в размер на 20 милиарда евро от постъпленията от пазара си на въглеродни емисии, за да помогне за по-бързото прекратяване на зависимостта на страните членки от руските изкопаеми горива
С 20 млрд. евро ЕС ще подпомага прекъсването на зависимостта от руски горива
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз ще набере допълнително финансиране в размер на 20 милиарда евро от постъпленията от пазара си на въглеродни емисии, за да помогне за по-бързото прекратяване на зависимостта на страните членки от руските изкопаеми горива, съобщи "Ройтерс".

Преговарящите от страните от ЕС и Европейският парламент се споразумяха да съберат 60 на сто от планираните безвъзмездни средства от Фонд на Европейския съвет по иновациите (ЕСИ), орган събиращ приходи от пазара на въглеродни емисии, които в момента се изразходват за революционни зелени технологии. Останалите 40 на сто ще дойдат от приходите от продажбата на разрешителни за въглеродни емисии.

Пазарът на въглеродни емисии на ЕС изисква от електроцентралите и предприятията да купуват разрешителни за отделяните от тях замърсяващи емисии. Цената на тези разрешителни скочи през последните години, увеличавайки приходите, които страните получават от продажбата им.

Финансирането ще бъде насочено към области като разширяване на възобновяемата енергия, енергоспестяващи ремонтни дейности и проекти за подпомагане на декарбонизацията на тежката промишленост.

Страните от ЕС и Европейският парламент трябва официално да одобрят сделката, преди тя да влезе в сила през идната година.

Цените на разрешителните за въглеродни емисии се повишиха отчасти заради по-строгите цели на ЕС за намаляване на емисиите, които ще намалят предлагането на подобни разрешителни през настоящото десетилетие. Референтната цена на въглеродните разрешителни в ЕС днес се търгуваше за около 88 евро за тон въглеродни емисии.

Първоначално Европейската комисия предложи парите за нови енергийни инвестиции да се осигурят от продажбата на разрешителни, съхранявани в така наречената "резерва за стабилност на въглеродния пазар" - схема, предназначена да усвои излишните разрешителни и да спре свръхпредлагането на пазара.

Някои членки на Съюза, сред които Нидерландия и Дания, се противопоставиха на тази идея, предупреждавайки, че заиграването с този резерв може да подкопае доверието в пазара на въглеродни емисии и да намали цената им в ЕС.

Очаква се по-късно през седмицата преговарящите страни от ЕС да се опитат да постигнат сделка за по-широко преразглеждане на въглеродния пазар.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...