Спиралата от избори ни е струвала половин милиард лева за две години

12.04.2023 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Близо 500 милиона лева е дала държавата за избори за последните две години. За шест месеца – от вота през октомври до този преди седмица, парите, осигурени от централния бюджет, са със 17 милиона лева повече
Спиралата от избори ни е струвала половин милиард лева за две години
Снимка: БГНЕС

Близо 500 милиона лева е дала държавата за избори за последните две години. За шест месеца – от вота през октомври до този преди седмица, парите, осигурени от централния бюджет, са със 17 милиона лева повече. Така вотът само за шест месеца е поскъпнал сериозно. А най-скъпите избори досега у нас, са тези 2 в 1 – през ноември 2021 година.

Предсрочните парламентарни избори от 2 април, последните, са стрували близо 87.7 млн. лв. А само шест месеца по-рано, за тези на 2 октомври 2022 година, държавата е дала близо 70.5 милиона лева.

Най-скъпите избори обаче остават тези от 14 ноември 2021 година, когато наред с парламентарните, имахме и президентски в два тура. Така те ни струваха почти 123.8 милиона лева, напомнят от БНТ.

През 2021 година избори имаше и само няколко месеца по-рано през юли – тогава план-сметката на Министерския съвет е била за над 74 милиона лева, като в нея влязоха и допълнителни средства в размер на 11.1 милиона лева заради продължаващата епидемия.

На изборите на 4 април същата – 2021 година, когато имахме машинно и хартиено гласуване, държавата даде над 108 милиона и 840 хиляди лева. Причината за високата сметка беше това, че бяха купени машини за гласуване – за 43 милиона лева.

Три пъти по-скъпи избори само за няколко години – през 2017 година вотът е бил близо 30 милиона лева, а сега – почти 88 милиона. По-солената сметка сега е и заради възнагражденията на избирателните комисии. Така на последните избори председател на секция получи 250 лева, а член – 190 лв. За последните две години постоянно перо е и поддръжката на машините.

„Около 13 милиона лева повече са стрували възнагражденията на членовете на секционните комисии“, каза Диана Евтимова от Института за развитие на публичната среда. Покриване на разходи на МВР, за МВнР, отиват за отпечатване на бюлетини, за информационна кампания от страна на ЦИК и разходите за нея. Оказва се, че сериозен разход е и хартиената бюлетина, макар вече да имаме и машини.

„За последните избори отпечатването на една бюлетина с всички защити от БНБ струваше 26 стотинки без ДДС, а съгласно Изборния кодекс трябва да се отпечатат и да са налични толкова бюлетини, колкото са избирателите по списък. Имаме един брак от хартиени бюлетини, който и в пари се изразява в няколко милиона лева“, коментира Евтимова пред обществената медия.

А политиците вече стягат редиците не само за пореден кратък парламент, но и за втори „тур“ парламентарен вот през лятото, ако първите не успеят да се разберат за правителство. При това на фона на тежките като организация и процедури местни избори, които се задават през октомври.

Тогава ще избираме не само кметове, но и общински съвети и кметове на райони за големите градове.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...