Столичната община пуска зелен билет заради замърсения въздух

04.12.2018 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Като част от предприетите мерки срещу замърсяването на въздуха, продължават и проверките на Пътна полиция за количеството изгорели газове от автомобилите, както и в местата, за които има сигнали, че се горят автомобилни гуми и текстилни отпадъци
Столичната община пуска зелен билет заради замърсения въздух
Снимка: БГНЕС

Заради замърсяването на въздуха в София Столичната община пуска днес т. нар. "зелен билет" на цена от един лев, който ще важи за всички линии на градския транспорт.

Като част от предприетите мерки срещу замърсяването на въздуха, продължават и проверките на Пътна полиция за количеството изгорели газове от автомобилите, както и в местата, за които има сигнали, че се горят автомобилни гуми и текстилни отпадъци. 

В столицата се разкриват временни буферни паркинги в най-дясната пътна лента по основните входни софийски булеварди. 

Светослав Иванов от Гражданска мрежа за контрол на чистотата на въздуха заяви за предаването "Преди всички" по "Хоризонт":

„Нашите уреди, които са повече от 730 в цялата страна и над 350 в София, показват стойности между 1,5  до 10 пъти над средно допустимите норми. Традиционно най-мръсните градове са София, Пловдив, Благоевград, Русе. Най-мръсно е тази сутрин е в София. Стойностите надхвърлят 500 микрочастици в момента. В този момент в столицата все още трафикът не е изключително засилен, но динамиката ще покаже, че замърсяването ще се увеличи в рамките на деня“.

Зеленото билетче е „прекрасна инициатива, тя е чудесна, само че е закъсняла“ каза експертът и припомни, че през миналата година замърсяване над нормите е било отчитано 90 дни.

„Мръсният въздух коства, по различни данни на СЗО и на други световно признати организации, между 11 000 и 23 000 български човешки живота всяка година“, допълни експертът и се обяви за вземане на мерки.

Гражданската инициатива извършва 500 000 измервания на ден, които са достъпни за гражданите онлайн. Станциите са оторизирани да работят в Германия изтъкна Иванов. 

Проф. Христомир Брънзов – бивш директор на Националния институт по метрология и хидрология при БАН изтъкна, че прогнози на замърсяванията в София все още не могат да се правят.

Той изтъкна, че уредите, които гражданите купуват са 1000 пъти по-евтини от тези на Изпълнителната агенция по околна среда. При измерванията им се получават разминавания и в двете посоки, поради което германските служби въвеждат допълнителни корекции чрез външната температура, влажността и налягането.

„Наистина е безценно богатство това огромно количество информация, която идва от тези сензори. Заинатили сме се с колегите от Физическия факултет на Софийския университет да успеем по някакъв начин да ги използваме наистина пълноценно. Вероятно ще вървим към усредняване по време и по пространство. Имайте предвид, че тази норма от 50 микрограма на куб. м е средна денонощна норма, а мрежите на гражданите показват моментни стойности“, каза Брънзов.

В случая със София има „преносни замърсители на прах извън територията на града. Оценките са между 20% и 60%, което е много голяма разлика“, обясни той. Учените могат да установят с голяма точност причините и концентрацията.

Брънзов успокои, че скоро ще се появи вятър и валеж в софийската котловина и въздухът ще стане по-чист.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На тоз ден 15.03   44 г. пр.н.е. – Юлий Цезар е посечен от Марк Юний Брут и група римски сенатори по време на заседанието на Сената на Римската империя. 1493 г. – Христофор Колумб...