Съдът отхвърли 8%-та бариера за коалиции

12.05.2009 | 15:19
по статията работи:
31 мажоритарни депутати остават
Съдът отхвърли 8%-та бариера за коалиции

Снимка: Econ.bg

Конституционният съд отмени като противоконституционна 8%-та бариера за влизане на коалиции в парламента, предвидена в Закона за избиране на народни представители. Делото беше образувано по искане на 70 народни представители. В сила остава съществуващата в закона норма за 31 мажоритарни депутати, информира Dariknews.bg.

Съдът отхвърли искането на депутатите и остави в сила и текста, че при напускане на парламента от депутат, избран като независим и издигнат от инициативен комитет, той не се замества с партиен кандидат и мястото му в парламента остава празно, като при това положение депутатите в Народното събрание могат да бъдат и под 240 души.

С 11 гласа „за" и 1 „против" на Емилия Друмева, конституционните съдии обявиха за противоконституционен чл.6 ал.6 от Закона за избор на народни представител, с който в парламента влизат получилите не по-малко от 8% от действителните гласове в страната и чужбина коалиции. Останалата част от разпоредбата остава в сила.

Тъй като не се е получило необходимото по Конституция мнозинство от поне 7 гласа за или против, по втория пункт от делото съдиите с равни гласове от 6 на 6 не стигнаха до решение и така остава в сила досегашната норма на изборния закон, според която в парламента ще влязат 31 мажоритарни кандидати.

Решението на Конституционният съд беше коментирано от говорителя на НДСВ Станимир Илчев. Пред Агенция "Фокус" той заяви, че съдът не е отхвърлил мажоритарния елемент, а от НДСВ са държали повече на неговото отпадане. "Конституционният съд можеше със същата решителност да отхвърли текстовете, с които се въвежда мажоритарният елемент в досегашната избирателна система. Защото макар и относителна между двата текста - за бариерата и за мажоритарния елемент, съществува еднаквост по отношение на противоконституционната им същност. Мисля, че сега трябва парламентът да извади този текст за 8%-та бариера от закона. От това следва, че ще ходим на избори със съвсем леко променено изборно законодателство", коментира Илчев.

Законът за избор на народни представители ще трябва да се разгледа отново от гледна точка на тълкуванието на Конституционния съд, каза Илчев. Говорителят на "жълтата" партия заяви, че на практика от НДСВ са частично удовлетворени от решението на съда, след като от НДСВ го сезираха за високата бариера и въвеждането на мажоритарен елемент.

Конституционният съд се е съобразил с аргументите, с които опозицията атакува текстовете от Закона за избор на народни представители. Решението показва, че управляващите наистина действат, прекрачвайки всякакви демократични граници. Това каза пред журналисти в кулоарите на парламента председателят на ДСБ Иван Костов.

По думите на Костов с въвеждането на осемпроцентовата бариера, управляващите са се опитали да отнемат „правото на българските избиратели да ги сменят". Според лидера на ДСБ само един глас не е достигнал, за да отпадне и текстът за мажоритарния вот. Според Костов виновните за тези „посегателства" срещу българския избирател са ДПС и лидерът й Ахмед Доган, както и Димитър Абаджиев, който беше основният инициатор на въвеждането на осемпроцентовата бариера.

В самото начало предупредихме, че тази нечестна игра няма да стане. И да беше останала тази осемпроцентна бариера, не беше проблем за нас. Това каза пред журналисти лидерът на СДС Мартин Димитров.

„Правилата в последния момент не трябва и не следва да се променят. Това беше тежък прецедент. Същото се отнася и за мажоритарните кандидати. Съжаляваме, че те не са отпаднали. Хубаво беше да отпаднат, тъй като в последния момент не се правят такива големи промени, които оказват огромно влияние върху изборния процес. Това е част от плана на БСП и ДПС за служебна победа, за нечестна игра", коментира Димитров.

Решението на Конституционния съд (КС) е озадачаващо, дори и в известна степен изненадващо, защото по същество всяка бариера ограничава плурализма, но това не се тълкува, или поне досега не е било възприемано като противоконституционно. Това коментира пред журналисти в кулоарите на парламента председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов, който оглавяваше временната комисия за промени в изборното законодателство.

Според Найденов взетото решение от страна на КС не предполага последващи решения на Народното събрание. Найденов каза още, че не очаква да има затруднения в изборния процес, в неговата организация и протичане, които ще бъдат породени от връщането на изборния праг за коалиции на 4%. „В този смисъл, това няма да се отрази и на датата, която е определена за националните избори", коментира още той.

Представители на ДПС досега отказват коментари по отношение днешното решение на КС с обяснението, че чакат официалното публикуване на решението на съда.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...