Създават неформална парламентарна група за борба с трафика на хора

08.02.2010 | 13:14
по статията работи:
Около 100 хил. души годишно стават жертви на трафик в Европа, стана ясно на среща между делегации на българския и британския парламент
Създават неформална парламентарна група за борба с трафика на хора

Български депутати ще поставят на обсъждане идеята взаимствана от опита на британски депутати за създаване на неформална парламентарна група, която да се занимава с проблемите на противодействието на трафика на хора. Това заяви народният представител Красимир Тихов от ГЕРБ, член на вътрешната комисия в парламента, след среща днес с делегация на Британския парламент, водена от Антъни Стийн, депутат в камарата на общините и председател на Общопартийната парламентарна комисия за противодействие на трафика на хора, предаде БГНЕС.

Тихов добави, че по време на срещата е станало дума, че България е една от първите държави, която е успяла да въведе в закона за борба с трафика на хора, конвенцията на Съвета на Европа. Според него трудностите у нас са свързани с невъзможността от разширяване и създаване на центровете за закрила на жертвите на трафик на хора. Засега те са шест в различни места в страната. Позитивното за нас са и създадените местни комисии за борба с трафика на хора. Целта на проведената среща днес е, да се установят контакти или сътрудничество между двата парламента българския и британския, заключи депутатът от ГЕРБ.

Около 100 хил. души годишно стават жертви на трафик в Европа, както в рамките на ЕС, така и за трети страни, заяви в кулоарите на парламента баронеса Елизабет Бътлър - Слос, член на Камарата на лордовете. Тя допълни, че в тази цифра влиза трафика на жени с цел сексуална експлоатация, както и деца под 10 годишна възраст, главно от Румъния и България. Специално в Лондон има много български деца, които се занимават с престъпна дейност, обучени са в джебчийство и "работят" предимно в метрото.

Проблемът на България е, че е транзитна страна за трафик на хора от Турция и Гърция към останалата част на Европа, заяви баронесата. Трафикът на хора е вторият по големина и доходоносност бизнес в света след търговията с наркотици, каза и Антъни Стийн, ръководител на британската делегация. Той поясни, че мерките, които България е предприела за решаването на проблема, са впечатляващи. Неговата оценка се е формирала след чутото от членовете на британската делегация по време на срещата им в българското Министерство на вътрешните работи днес. Според него е добре, България да създаде неформална парламентарна група за противодействие на трафика на хора, каквито групи съществуват в държави като Великобритания, Холандия, Германия, Румъния и др.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...