Хлябът ще продължи да поскъпва, но не шоково

02.09.2010 | 13:44
по статията работи: Петър Чернев
Търговските вериги били виновни за едновременното поскъпване на хляба в големите градове, твърдят хлебопроизводители
Хлябът ще продължи да поскъпва, но не шоково

В следващите месеци не може да се очаква шоково поскъпване на хляба. Въпреки това цената на насъщния ще продължава да се увеличава. За това бяха категорични днес от бранша.

В момента масовият хляб трябва да струва около 1.44 лв. за килограм производствена цена. Това обясни днес пред журналисти председателят на Асоциацията на хлебопроизводители "Хляб за България" Георги Попов.

Тази цена, която в момента е достигнала до 1.20 лв., се формира от повишената цена на брашната. От думите на Попов стана ясно, че на каква цена ще се продава насъщният в магазина зависи  от търговските вериги, както и че цената в момента в никой случай не може да бъде наречена спекулативна.

Като причина за поскъпването на хляба в големите градове през последните няколко седмици бяха посочени търговските вериги, тъй като те обичайно решават кога да вдигнат цените на хляба и хлебните продукти.

По този повод министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов коментира, че цените се формират от пазара и се пошегува, че от бранша не си признават за картел "без бой". Въпреки това според него фактът, че София и Пловдив в един и същ ден са осъмнали с повишени цени, е странен, и допусна възможността производителите да се чули по телефона.

От своя страна председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България Мариана Кукушева обяви, че цените на хляба в страната са нереално ниски. Твърдението й беше подкрепено и от Георги Попов. По повод поскъпването на хляба, тя беше категорична, че то е много по-малко в сравнение с поскъпването на основната суровина - около 40% за брашното и 20-35% за насъщния.

Браншът категоричен отрече твърденията, че работи с брашно от старата реколта и посочи, че разполага с информация, че мелниците вече работят със зърно от новата реколта.

Водят се дела от търговски вериги, които искат да развалят договорите си с производителите на хляб, тъй като последните са променили цените. Това нас изключително много ни притеснява. Може да си зададете въпроса как е издържал този хлебопроизводител 20 дни, без да промени цената си, купувайки всеки ден брашно на различна цена, заяви председателят на Асоциацията на хлебопроизводители „Хляб за България". Той добави, че нито мелничарите, нито произоводителите на хляб купуват суровината си за година напред, а това става от ден за ден, което означава, че презапасяване със суровина не е възможно.

На въпрос на Econ.bg дали в следващите месеци може да се очаква шоково поскъпване на цената на насъщния, Кукушева и Попов отговориха отрицателно. Въпреки това, шефът на "Хляб за България" обясни, че трендът в цените е те да продължават да се увеличават, тъй като в бранша работят хора, които издържат семейства.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...