21 научни "факта", които са напълно погрешни 1

28.08.2013 | 12:30
по статията работи: Георги Георгиев
Или защо не бива да приемаме на доверие всички често повтаряни от детството ни "истини"
21 научни "факта", които са напълно погрешни

Митове, бабини деветини, погрешно разбрани идеи и феномени – с годините в главите ни се трупат най-различни небивалици, покрити с булото на наукоподобността. Освен че са неверни, те са и трудни за изкореняване. Те са закодирани в езика ни, в поговорките и ежедневно използваните метафори.

Колкото по-бързо се отървем от тях, толкова по-добре.

Самото разобличаване митовете за природата на нещата, би ни направило поне малко по-критични към „фактите“, които чуваме всеки ден. И нещо повече – следващия път бихме се замислили малко повече, когато решим по навик като папагали да повторим на децата си някоя глупост под формата на доказана истина.

Колекцията, която ви представяме тук, е базирана от големия списък често повтаряни погрешни концепции (Common Misconceptions) на Wikipedia, както и такива, извадени от социалната платформа reddit.com

1. Повечето диаманти не са формирани от въглища, подложени на силно налягане. Те се образуват в земната кора на 150 км. под повърхността, докато залежите от въглища се намират на дълбочина от максимум 3 километра.

135885 

Снимка: Sxc.hu


2. Да бъдеш сляп като прилеп, не означава да не виждаш нищо. Макар че много от прилепите разчитат на ехолокацията, за да се ориентират и ловуват, всички без изключение могат да виждат.

135877 

Снимка: Sxc.hu


3. Изпускането на пени от Емпайър стейт билдинг няма да убие никого. Монетата е достатъчно лека, за да бъде скоростта ѝ спирана от въздушното съпротивление. Така в близост до паважа тя би достигнала скорост от около 80 км. ч.

135903

Снимка: Guliver/Getty Images


4. Косата и ноктите не растат след смъртта на човека. Ефектът на растеж се получава, тъй като кожата около тях се свива и ги кара да изглеждат по-дълги.

135887
Снимка: Thinkstock/Getty

5. Цветът на носните ви секрети не показват, че имате бактериална или вирусна инфекция. Той може да варира между бистър, жълт или зелен поради най-различни заболявания.

135889

Снимка: Sxc.hu

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
3.50/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Martin Gerdjikov 29.08.2013 | 11:24
Доста интересни факти :)
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.05   558 г. – куполът на катедралата Света София в Константинопол се срутва. Тогавашният император Юстиниан I нарежда реконстукция. 1099 г. – Кръстоносците достигат...