"Файненшъл таймс": България иска да е IT столица на Балканите

17.10.2016 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Вестникът предава най-общо състоянието и перспективите на българския информационно-технологичен сектор
"Файненшъл таймс": България иска да е IT столица на Балканите
Снимка: под лиценза на creative commons

"България се стреми да стане технологичната столица на Балканите" , пише британският в. "Файненшъл таймс" в електронното си издание.

Вестникът предава най-общо състоянието и перспективите на българския информационно-технологичен сектор, съобщава БТА. 

Изданието разказва историята на сайта ucha.se, който започва дейност благодарение на 30 000 евро от местния акселератор Лончхаб (Launchub), подкрепян от Европейския инвестиционен фонд и програмата на ЕС Джереми. Освен това два български инвестиционни "ангела" са предоставели 200 000 евро. Тази година се очаква ucha.se да излезе на печалба. 

България се стреми да настигне Централна Европа, където икономиките, основаващи се на евтино производство и износ, се ориентират към иновативните и креативните сектори, пише "Файненшъл таймс". 

Изданието отбелязва, че поколение формирали се на Запад инженери и програмисти сега подкрепят оформянето на страната като технологична столица на Балканите. Завършилите компютърни и инженерни науки вече не емигрират масово към САЩ и Германия. Местни компании са наели около 40 000 софтуерни инженери, като ИТ секторът покрива над 3 процента от брутния вътрешен продукт на страната спрямо под 1 процент преди четири години, уточнява британският вестник. 

"Файненшъл таймс" посочва, че София и Пловдив са станали процъфтяващи центрове за изнесени услуги, даващи работа на хиляди завършили информационни технологии. Някои от тях разработват продукти, които привличат вниманието на технологичните наблюдатели и на инвеститори в по-рискови предприятия. 

Основите на информационно-технологичните умения в България са поставени през комунизма. Държавните компании за електроника са специализирали в компютърен хардуер и базово програмиране за страните от съветския блок, пише "Файненшъл таймс". 

Някои предприемачи обаче се притесняват, че се задава недостиг на квалифицирани кадри, което подкопава надеждите на България да стане регионален ИТ център. Университетите нямат ресурсите да преподават свръхмодерни умения, така че може да се сблъскаме със ситуация, при която търсенето надхвърля предлагането, посочва основателят на Сайбиз (Sibiz) Роди Дервишев. 

Завърналият се ветеран от Силициевата долина е един от няколкото бизнесмени, ангажирали се със спонсорирането на ИТ бази в българските университети, отбелязва всекидневникът. 

Изданието допълва, че според някои наблюдатели единственият изход България да поддържа растежа на сектора е да внася квалифицирани служители от страни извън ЕС като Сърбия и Македония, и дори Русия и Украйна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...