Неприятното боцкане при теста на кръвната захар отива в историята? 2

10.09.2012 | 17:50
по статията работи: Георги Георгиев
Нов сензор отчита прецизно нивата на глюкозата в слюнката, сълзите и урината на болните от диабет
Неприятното боцкане при теста на кръвната захар отива в историята?
Снимка: Sxc.hu

Екип от изследователи създаде нов тип прецизен биосензор, способен да засече миниатюрни нива на глюкоза и слюнката, сълзите и урината. Наред с несъмнените си качества, които могат да изпратят сегашните неприятни кръвни тестове в историята, сензорът е икономически изгоден за производство. Той може бъде и правен на ниска цена, тъй като производственият му процес е на няколко стъпки.

По думите Джонатан Клаусен - изследовател в Лабораторията за морски изследвания на САЩ и един от създателите на новия сензор, устройството представлява "неинвазивен метод за оценка на съдържанието на глюкоза и тялото". Експертът обяснява: "Тъй като той (сензорът - бел.ред.) може да засече глюкоза в слюнката и сълзите, това е платформа, която може да помогне за елиминирането или поне за намаляването убожнанията за  взимане на кръв при тестването на нивата на глюкоза. В момента ние доказваме неговата функционалност“.

Новият метод изпъква с това, че чрез него учените са способни да засекат повишени стойности на глюкозата във всичките четири човешки серума – слюнка, кръв, сълзи и урина. Така изследователите са постигнали ненадминат до момента успех.

Сензорът е съставен от три основни части. Първият се състои от слой нанолистове от графен (екзотична форма на въглерода с дебелина от един атом), чиято форма наподобява формата на миниатюрни розови листенца. Вторият е направен от наночастици платина, а третият е съставен от ензима глюкозооксидаза.

Всяко от "листенцата" се състои от няколко слоя от положен един върху друг графен, като краищата им са разположени „висящи“ незавършени химически връзки. Те представляват нарочно оставени дефекти, към които могат да се закачат платиновите наночастици. От тази комбинация са образувани важните за функционирането на сензора електроди, към които бива прикачен третият слой от глюкозооксидаза.

С тази структура ензимът е способен да превърне попадналата върху повърхността му глюкоза в пероксид, който генерира електрически импулси върху електродите. Процесът е опростен максимално в сравнение с други подобни биосензори с наноразмери, при които броят на производствените стъпки е висок. Това прави новата разработка идеална  за комерсиализация в бъдеще, отчитат нейните автори.

Освен че ще зарадва болните от диабет, технологията може да бъде използвана и за засичане на най-различни химически съединения, които се появяват в човешкото тяло при различни заболявания. За целта учените единствено трябва да поставят подходящия активен ензим на мястото на глюкозооксидазата.

Така например с глутамат оксидаза те ще могат да измерят нивата на невротрансмитера глутамат при тестове за теждите неврологични заболявания Паркинсон или Алцхаймер. Системата може да намери и далеч по-комерсиално приложение – като се използва в дрегерите, засичащи нивата на алкохол в кръвта на шофьорите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Georgi Koykov 10.09.2012 | 19:21
Кога и от къде можем да го закупим?
Marina-Milly Reed 11.09.2012 | 02:36
някой знае ли от къде да се поръча
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...