Болестта морбили трудно може да излезе извън ромската общност

17.03.2010 | 17:10
по статията работи:
Д-р Ангел Кунчев, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" към МЗ
Болестта морбили трудно може да излезе извън ромската общност

Специално за Econ.bg

От две седмици насам в София броят на болните от морбили се увеличава. За това Econ.bg писа още в събота (13 март). Особено тежко е положението сред ромската общност в столицата, тъй като основният удар се поема от тях. Има ли опасност от широко разпространение на коварната болест в София, прави ли се достатъчно за овладяване на ситуацията, каква е актуалната картина на болестта - на всички тези въпроси за Econ.bg отговори доктор Ангел Кунчев, директор на дирекция „Надзор на заразните болести" към Министерството на здравеопазването.

Д-р Кунчев, има ли опасност от епидемия от морбили в София?

Д-р Ангел Кунчев:

В София в момента се регистрират достатъчно висок брой случаи, така че не говорим за опасност, а за реалната ситуация към момента.

Казвате, че има епидемия или че няма?

Д-р Ангел Кунчев:

Епидемия от национален мащаб няма, тъй като заболяването се разпространява в отделни региони. В момента заболеваемостта някъде намалява, някъде се увеличава, а има и региони без нито един случай. От тази гледна точка ние не говорим за национална епидемия, защото ситуацията в различните региони е много различна.

А в София?

Д-р Ангел Кунчев:

В София през последните две седмици имаме постоянно нарастване на случаите. То следва тази тенденция от Софийска област, защото от там, особено от района на Самоков, започна увеличението. Постепенно се прехвърли и в ромските квартали на град София.

Какви са критериите, за да се обяви епидемия от морбили? Колко трябва да е броят на заболелите?

Д-р Ангел Кунчев:

Това е една от големите заблуди в медиите, с които не можем да се преборим. Епидемия се обявява единствено при грип на базата на един математически модел, в който са заложени критерии и определени цифри на заболеваемостта. При всички други заболявания е въпрос на преценка и зависи от заболяването. Доколкото морбили е заболяване, срещу което има имунизация, не би следвало изобщо да има случаи на епидемия. Така че няма съмнение какъв е терминът и за какво става въпрос. Въпросът е, че няма някаква разработена процедура на официално обявяване от властите. Иначе трябваше да обявим епидемия в някои райони, после да я отменим, да обявим в други, а това няма никакво отношение към самата работа. Това, което се прави на място, е да се осигури максимално бързо обхващане на контактните лица с ваксина. Вече не само на контактните, ние го правим в много по-широк кръг още от април миналата година - най-напред в Североизточна България, където се появиха първите случаи. Покриваме цели улици, училища, махали в зависимост от това каква е структурата. До момента сме направили 80 хил. имунизации, основно сред рисковото население - ромското население.

80 хиляди - говорим за цяла България?

Д-р Ангел Кунчев:

За цяла България, точно така.

А в София правена ли е ваксинация специално за ромското население?

Д-р Ангел Кунчев:

Да, правена е още когато се появиха първите случаи в Източна България. Правена е от наши резерви от ваксини от имунизационния календар, които се ползват доброволно. Сега, след януари, когато имаме договор за допълнителна доставка на 200 хил. дози ваксини, правим ваксинация от нея, специално за извънредната имунизация.

В началото на януари в Econ.bg публикувахме информация, според която правителството отпуска на Министерството на здравеопазването 5 млн. лева за ваксини специално срещу морбили...

Д-р Ангел Кунчев:

Не сме получавали някакви специални субсидии. Така или иначе е осъществена поръчката и е сключен договор. Трудността идва от факта, че ваксините не са лекарства. Тях ги няма някъде натрупани на склад, за да пристигнат, когато поискаме. Те се произвеждат обикновено по заявка 6,7,8 до 12 месеца предварително, така че има затруднение дори в световен мащаб. Това, с което се сблъскваме ние, не е нещо ново. Епидемии има, макар и по-малко, в последните 5-6 години и в Англия, Германия, Холандия, Швейцария, Северна Италия. И при тях се установи, че достъпът до ваксини е затруднен. Това важи не само за ваксината срещу морбили, а и за почти всички останали ваксини. Затруднението идва от това, че изпълнението на договора не може да стане веднага, на момента.

С кого е сключен договорът за доставка за България?

Д-р Ангел Кунчев:

Британската GlaxoSmithKline е единствената фирма, която предлага на нашия пазар такава ваксина.

Имаме информация, че специално в София в Инфекциозна болница има около 200 заболели роми. Имате ли някаква статистика какъв е броят на приетите в столичните болници заболели от морбили?

Д-р Ангел Кунчев:

За овладяване на ситуацията беше създаден оперативен щаб към Министерството на здравеопазването по ръководството на зам.-министър доц. Константинова, който по два-три пъти седмично анализира ситуацията и разпорежда съответните мерки. Общо взето във всички райони, в които започна епидемията, се наложи разкриване на допълнителни легла - Добрич, Сливен, Ямбол, Самоков. Така в момента е и в София. Първо увеличихме капацитета на съществуващите инфекциозни отделения. Те са три. Това е Инфекциозна болница - основната, най-голямата, инфекциозното отделение към УМБАЛ "Св. Анна" (Окръжна болница), което лекува повече пациени от Софийска област, и оформихме един етаж от инфекциозната клиника на ВМА, който лекува малко по-големи деца и има 30 легла. Допълнително разпоредихме и влязоха в действие отделения на базите на Пета градска болница, на Педиатрията към Александровска болница и от 15 март 2010 г. - на Кожна клиника на Александровска болница също с 30 легла. Така че в зависимост от нуждите разкриваме допълнителни сектори, които да поемат заболелите. Ще ви кажа защо е така - защото става въпрос за над 98% ромско население в млада възраст, живеещи в много лоши битови условия. Иначе морбили не протича толкова тежко и не се налага да се хоспитализират болните на 100%, но при ромите, с оглед на ситуацията, е наложително да бъдат непрекъснато под наблюдение и лечение, защото не сме сигурни, че лечението ще се извършва правилно, ако са извън болница, че имат средства, за да купят необходимите лекарства. Така че приемаме почти 90-95% от децата.

А приблизително какъв е броят на приетите в софийските болници?

Д-р Ангел Кунчев:

До момента през Инфекциозна болница са минали 1000 души. Допълнително, но те са скоро разкрити, са тези по 30 легла на другите четири изброени места.

Имало ли е смъртни случаи в София?

Д-р Ангел Кунчев:

През последния месец няма. Имаше в края на миналата година и началото на тази основно в Бургарско и Сливенско.

Дали болестта може да излезе извън ромската общност в София и в страната?

Д-р Ангел Кунчев:

Трудно. Причините за възникване на епидемията са неимунизирането на ромското население. Всеки, който има пълния имунизационен статус, което ще рече на 13 месеца имунизация на 12 години реимунизация, може да се чувства напълно защитен. Факт е, че в районите, в които заболеваемостта достигна много високо ниво, почти не излезе от рамките на ромската общност. Засегнатите бяха основно хора, които обслужват болните - лекари, медицински сестри, лаборанти, пазачи в болницата, тоест тези, които са в най-тесен контакт с болните.

Интервю на Ивайло Ачев, Econ.bg

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 15.05   1514 г. – Фернандо Магелан официално е освободен от служба при португалския крал. 1525 г. – Приключва Селската война – народно въстание, избухнало в...