За пръв път от 10 г. агенциите за вземания не виждат бум на задлъжнялостта през януари

23.01.2024 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Колекторските агенции отчитат, че все още най-младите не успяват да удържат желанието си да си купят скъпа техника или ваканция, която не могат да си позволят и изпадат в прекомерни дългове
За пръв път от 10 г. агенциите за вземания не виждат бум на задлъжнялостта през януари
Снимка: БГНЕС

За първи път от 10 години няма бум на задлъжнялостта през януари, сочат наблюденията на Асоциация за управление на вземания. По-голямата част от потребителите са съумели да харчат според възможностите си по време на коледните и новогодишните празници и не срещат финансови затруднения през януари, смятат членовете й.

"В предходни години голяма част от потребителите не успяваха да се справят с покриването на задълженията си в началото на месеца. Водени от еуфорията на коледните празници, те не обмисляха добре разходите си през декември и надхвърляха финансовите си възможности", коментира Райна Миткова, председател на Асоциацията за управление на вземания, цитирана в съобщение до медиите.

Допълва, че в началото на 2024 г. е налице по-разумно поведение - едва около 10% от хората, с които разговарят колекторските компании, при почти 30% за изминалите години изпитват затруднения със задълженията си в резултат от неразумно потребление по празниците.

"При това тези затруднения не са съществени и потребителите ще съумеят да се справят с тях в рамките на следващия месец", допълва тя.

През декември на редица експерти направи впечатление, че имаше опашки за бързи кредити, с които очевидно потребителите финансират нарасналите си разходи покрай предстоящите тогава празници. В същото време компании, отпускащи такива заеми, също посочиха пред "Дневник", че не е налице затруднено изплащане и че често вече заеми се взимат за по-луксозни стоки или пътувания, а не за покриване на насъщни нужди.

Инфлацията, която беляза последните 2 години, е направила хората по-предпазливи. В края на годината много от тях са изготвили бюджет за празничните дни с основните пера - подаръци, храни и напитки, пътувания, оставяйки си дори буферна сума, която по възможност да спестят, казва Миткова. В същото време средната работна заплата нараства, а през декември много хора са получили допълнителни приходи под формата на коледни бонуси. Тези фактори обуславят относително спокойното и финансово стабилно начало на годината, посочват от асоциацията.

"Най-предизвикателен бе краят на 2023 г. за по-младите потребители - до около 30 години. Те все още не са свикнали да преценяват добре приходите и разходите си, като в същото време се изкушават от скъпи ваканции и технологични устройства. Въпреки това и при тази група не наблюдаваме сериозни сътресения. Не очакваме бум на просрочени задължения и през следващите месеци", казва Лилия Димитрова, зам.-председател на асоциацията.

Очакванията на асоциацията за 2024 г. е тя да бъде финансово предвидима и спокойна за потребителите. Въпреки това са налице и немалко песимистични прогнози в международен план, а политическата обстановка оставя много неизвестни.

Затова от АУВ съветват потребителите да се придържат към "златните" финансови правила:

Бюджетът и проследяването на разходите са задължителни - внимателното следене на всички приходи и разходи за определен период или по определен повод, както в случая с коледните празници, може да даде много добра яснота за това какво трябва да се ограничи, кое е излишно и от какво можем да се спести.

"Буфер" за непредвидени ситуации - експертите препоръчват всеки да задели средства за непланирани разходи, с който да може да се покрият 3-6 месеца от разходите за живот.

Инвестициите могат да намалят риска от загуба на спестяванията по време на инфлация и да осигурят финансова стабилност в дългосрочен план - информирайте се в какво можете да инвестирате заделените си средства - имоти, ценни книжа, акции в големи компании, злато. Най-важното е да се диверсифицират инвестициите, за да се сведе рискът до минимум.

От асоциацията очакват през 2024 г. банките да останат най-големият кредитор на пазара на задължения. Небанковите финансови институции и телекомите ще бъдат следващите по обем на задълженията кредитори. Междуфирмената задлъжнялост ще се задържи на относително стабилни нива, а плащаемостта ще се реализира с минимално забавяне.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...