Създават консултативен съвет за контрол на обществените поръчки

03.08.2023 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Осигурява се възможност да се изисква обосновка за необичайно благоприятни предложения и при подадени само една или две оферти
Създават консултативен съвет за контрол на обществените поръчки
Снимка: АПИ

Министерският съвет одобри изменения в Закона обществените поръчки. Промените са в четири групи – ангажименти по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), законодателни мерки в областта на обществените поръчки, подобрява се съответствието на 3акона с европейското законодателство и се преодоляват констатирани проблеми в практиката на възложителите. 

Предложените мерки  целят намаляване на неконкурентното възлагане при използване на процедури на договаряне без обявление, като е прецизирана дефиницията на „изключителни обстоятелства” в § 2, т. 17 от Допълнителните разпоредби на Закона обществените поръчки. Така ще бъде ограничено прилагането на тези процедури в резултат от недобро планиране и подготовка от страна на възложителя. 

В новите предложения ще бъде създаден експертен консултативен съвет към министъра на финансите Асен Василев като съвещателен орган по въпросите, свързани с осъществяване на контролната дейност в областта на обществените поръчки.

Предложено е и двойно увеличение на санкциите при нарушения на правилата за възлагане. 

Осигурява се възможност да се изисква обосновка за необичайно благоприятни предложения и при подадени само една или две оферти.  В тези случаи съпоставка ще се извършва с обявената прогнозна стойност, а когато е неприложимо (напр. единични цени, отстъпки, надценки) – с друга, предварително обявена от възложителя обективна база за сравнение. 

Ще се въведе и задължение публичните възложители да поставят екологични изисквания при възлагане на поръчки за доставки и услуги над определени прагове. 

Също така са предложени промени, свързани с практическото прилагане на закона. 

Прецизирана е разпоредбата на чл. 117а от Закона обществените поръчки, с цел преодоляване на противоречиво тълкуване относно възможността за индексиране цените на договори при инфлация, когато за съответния предмет няма одобрена методика.  В тези случаи размерът на увеличението ще се установява във всеки конкретен случай въз основа на представените доказателства. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...