"Газпром" готов да финансира и българската част от "Южен поток"

09.06.2012 | 11:48
по статията работи: Лили Бончева
Преди дни Делян Добрев съобщи, че Москва има нови искания по финансовия модел на газопровода
"Газпром" готов да финансира и българската част от "Южен поток"

 

Руският газов монополист "Газпром" може да финансира строителството на българската част на газопровода "Южен поток" в замяна на бъдещите плащания за транзит. Това съобщи РИА "Новости", позовавайки се на близък до проекта анонимен източник.

Според информация на Лента.ру, тези мерки могат да бъдат приети включително и поради факта, че България не може да си позволи да плати за построяването.

Преди време "Газпром" обмисляше да промени трасето и вместо през България, "Южен поток" да премине през Румъния, допълва iзданието "Нефть России" . Но пък именно в този момент българското правителство първо от страните в Европейския съюз (ЕС) даде на газопровода статут на обект с национално значение. По този начин проектът може да получи пари от европейските фондове.

Припомняме ви, на 4 юни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев каза, че Русия има нови искания по финансовия модел на „Южен поток”. Москва обвързва действията по газопровода с подписа си по споразуменията за отстъпка в цената на природния газ, който купуваме от нея, в размер на около 11%.

Добрев обясни, че Русия е настояла да се подпише протокол, с който България да се обвърже с вземане на окончателно инвестиционно решение за "Южен поток" до 15 ноември, за да предостави отстъпката. "Още по време на преговорите поехме ангажимент да бъде подписано такова споразумение за вземане на окончателно инвестиционно решение. Сега обаче в това споразумение се появиха и други параметри, които касаят финансовия модел на проекта и които ние на можем да подпишем с лека ръка, защото искаме да защитим максимално националния интерес", каза още Добрев.

Той заяви, че страната ни може и да не подпише споразумението за изграждането на "Южен поток" до 15 ноември. Добрев допълни, че правителството първо ще се увери, че постигнатите параметри по проекта са най-добрите за страната ни и че е защитен националният интерес, и чак след това ще подпише окончателното инвестиционно решение.

"Южен поток" предвижда пренос на руски газ през Черно море до Северна Италия. Трасето преминава през територията на България, Сърбия, Унгария и Словения. Отклонения ще има към Гърция, Хърватия и Сърбия.

Засега стойността на "Южен поток" се оценява на около 15,5 млрд. евро. Огромната част – около 10 млрд. евро, са предназначени за изграждането на тръбите по дъното на Черно море. Очакванията са през газопровода да бъдат пренасяни около 63 млрд. кубически метра природен газ годишно.

Началото на строителните работи по план трябва да бъде дадено през декември.

Основните акционери в проекта са руската "Газпром", която държи 50% от капитала на съвместното дружество, което трябва да изгради газопровода. Останалите части са разпределени между италианската Eni (20%), германската Wintershall и френската EdF, които държат по 15%.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...