"Музикаутор" се вклини в спора между bTV и "Булсатком"

15.01.2013 | 16:37
по статията работи: Елица Елефтерова
От сдружението твърдят, че телевизията им дължи милиони левове. Сателитните оператори по принцип не плащали за авторски права
"Музикаутор" се вклини в спора между bTV и "Булсатком"
Снимка: Sxc.hu

Спорът между bTV Media Group и „Булсатком" за авторско съдържание, е един от най-емблематичните примери за нарушение на Закона за авторското право и сродните му права, твърдят от сдружението за колективно управление на авторски права „Музикаутор". За експертите по авторско право казусът между bTV Media Group и „Булсатком" е „избирателно" позоваване закона.

"Свидетели сме на един голям парадокс. Спорът е за заплащане на защитено съдържание като филми и музика, което и двете страни всъщност ползват както намерят за добре - едната като не плаща договорените и дължими суми за отстъпени права, а другата страна е изобщо без договор за отстъпени права", посочват от сдружението. 

"Според нас е редно преди да се разберат помежду си, те да са уредили отношенията си с тези, които притежават изключителните права за това съдържание. Иначе сме свидетели на странната ситуация поводът за спора да е нещо, което те нямат право да излъчват и препредават", допълват от „Музикаутор".

В същото време от “Булсатком” изпратиха опровержение на твърденията на “Музикаутор”, в което твързят, че компанията е оператор, който разпространява сигнал по договор с медии по смисъла на Закона за радиото и телевизията.

Съгласно договорите ни с телевизиите, те са тези, които следва да гарантират, че имат права върху разпространяваното от тях съдържание. Законът е категоричен - разпространителите не са доставчици на медийни услуги, не избират съдържание и не дължат авторски права”.

От “Булсатком” заявяват, че са “категорично против пиратството и срещу всяка форма на нарушаване на авторските права. Използваме случая още веднъж да подчертаем, че 35% от нашите приходи се отделят за авторски права към телевизиите. Музикаутор следва да потърсят защита на правата си от доставчика, който е бил некоректен към тях”.

Според „Музикаутор" над 2,5 милиона лева дължат от bTV за авторски права за музика в излъчваните от телевизията филми и продукции. Медията не е плащала над 2 години въпреки действащия договор, в който ясно било записано, че съгласно закона bTV трябва да превежда на сдружението за колективно управление на авторските права съответните отчисления.

Според сдружението било парадоксално bTV да е медията, която направи кампания в защита на авторските права, а тя да е единствената ефирна телевизия, която не заплаща коректно предвидените от закона и регламентирани с договор отчисления.

И докато bTV са изключение от правилото при ефирните телевизии, то кабелните, сателитните и IP оператори, които препредават телевизионно съдържание изобщо не плащали за авторски права, твърдят от "Музикаутор".

Те изтъкват следния член от закона в подкрепа на твърдението си: 

Чл. 4. (Изм. - ДВ, бр. 12 от 2010 г.) (1) Доставчик на медийни услуги е физическо лице - едноличен търговец, или юридическо лице, което носи редакционна отговорност за избора на съдържанието на медийната услуга и определя начина, по който тя е организирана. Редакционна отговорност е упражняването на ефективен контрол както върху избора на предавания, така и върху тяхната организация както в хронологичен ред при линейни услуги, така и в каталог при медийни услуги по заявка.
(2) Радио- или телевизионен оператор е доставчик на линейни медийни услуги (програми) за радио/телевизия въз основа на програмна схема.
(3) Не са доставчици на медийни услуги лица, които само разпространяват програми, за които редакционна отговорност носят трети страни.

Според сдружението от една година се водели безрезултатни преговори, като през цялото време членовете на Българската асоциация на кабелните комуникационни оператори (БАККО) практически нарушавали закона, защото нямали договори за отстъпени права.

За да защити законните права на своите членове „Музикаутор" търси всякакви възможни начини за разрешаване на въпроса, като включително е поискал и експертно становище от Съвета за електронни медии, а през тази година ще бъде потърсена помощ и от изпълнителната и законодателна власт с искане за още по-рестриктивна нормативна уредба.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...