България настоява за гъвкава подкрепа на млечния сектор в ЕС

07.10.2009 | 11:34
по статията работи:
Правителството се запозна с обсъжданията на две заседания на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство. Много малко фермери у нас могат да се възползват от директните плащания
България настоява за гъвкава подкрепа на млечния сектор в ЕС

Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов запозна правителството с обсъжданията и взетите решения на заседанията на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, проведени съответно на 7 септември в Брюксел и на 13-15 септември във Векшьо, Швеция.

На първото заседание Европейската комисия представи състоянието на пазара за млечни продукти през 2009 г. като потвърди тежката ситуация в сектора. ЕК е припомнила предприетите мерки - авансово изплащане на директните плащания, подкрепа на доходите на селските стопани, подкрепа за преструктуриране и конкурентосопособност, както и политическата си воля за решаване на проблемите.

Министър Найденов е информирал участниците за аналогично тежката ситуация на пазара на мляко у нас, като е изтъкнал нищожния ефект, който имат върху животновъдите директните плащания за единица площ, тъй като българските фермери не разполагат или имат съвсем малко собствена земя. Министър Найденов е предложил да бъдат потърсени по-гъвкави средства за подкрепа на сектора. България е подкрепила и искането за увеличаване размерите на възстановяванията при износ, както и да се разшири по отношение на сирената обхватът на продуктите, за които се изплащат възстановявания.

ЕК е представила също информация за резултатите от работата на Групата на високо равнище по въпросите на конкурентоспособността на земеделието и хранително-вкусовата промишленост. Докладът на Групата съдържа 30 препоръки, които обхващат пет основни области: селскостопанска и екологична политика, вътрешен пазар на храни, функциониране на хранителната верига, научни изследвания и търговия. През юли 2009 г. Групата е одобрила пътна карта на основните инициативи за прилагане на препоръките, информира правителствената информационна служба.

На заседанието в Швеция е била проведена дискусия на тема „Изменението на климата в земеделието", в рамките на която участниците са се обединили около идеята за повече научни изследвания, чиито резултати да се обменят в ЕС. Един от изводите е, че земеделието е силно засегнато от изменението на климата, като териториалните проявления варират в отделните региони на ЕС. Изтъкната беше ролята на земеделието като част от дългосрочното решение на проблема и беше заявено, че в рамките на Общността следва да се постигне устойчив земеделски сектор без да се налагат допълнителни тежести на фермерите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.05   1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко. 1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия. 1555...