България няма да емитира нов външен дълг поне до 2016 г.

08.07.2014 | 16:26
по статията работи: Мария Стоянова
Изтичането на средства от банките е овладяно и няма да се повтори, заяви Чобанов
България няма да емитира нов външен дълг поне до 2016 г.

България няма да емитира нови облигации на международните пазари преди следващата година и най-вероятно до 2016 г. след като миналия месец пласира успешно 10-годишен външен дълг за 1,5 млрд. евро. Това заяви финансовият министър Петър Чобанов в интервю за „Блумбърг“.

Изданието припомня, че страната продаде нови евробондове на 27 юни с годишна лихва 2,95% и с рекордно ниска доходност от едва 3,055%. За последен път България емитира облигации през юли 2012 г.

По думите на министър Чобанов новият външен дълг „е най-доброто пласиране, което някога сме правили на международните пазари“. Според него това означава, че международните инвеститори имат доверие, че страната се намира в стабилно състояние.

Доходността на евробондовете с падеж през 2017 г., емитирани през 2012-а година, се понижава с 2 пункта до 1,56%, отбелязва изданието, докато доходността на новия външен дълг с падеж през 2024-а г. достигна 3,1%.

„Това, което се случва в момента, се приема от инвеститорите само като „шум“, който ще отмине“, заяви Чобанов по отношение на банковата ситуация в страната през последните седмици. Изданието припомня проблемите с две от банките у нас – КТБ АД и ПИБ.

По думите на финансовият министър изтичането на средства от банките е овладяно и няма да се повтори. Той обясни също, че властите са готови да подкрепят банковата система, ако е нужно.

Чобанов коментира и одобрената от Европейската комисия схема за предоставяне на ликвидност на българските банки в размер на 3,3 млрд. лева. „На лице е тази възможност за ликвидна помощ и заедно с Българската централна банка следим в тясно сътрудничество ситуацията с банковия сектор у нас и при необходимост сме готови да предоставим нужната помощ“, заяви той.

Чобанов изрази увереност, че няма да има нужда от намеса. По думите му ситуацията в момента е спокойна и всичко е нормално. Той обясни още, че българските политици са ангажирани с фискалната дисциплина, без значение коя партия е на власт. Този факт от своя страна подкрепя финансовата стабилност на страната и инвеститорското доверие.

Вложителите могат да разчитат и на допълнителната стабилност, идваща от наличието на валутен борд в България, който е в сила от 17 години насам. По думите на Чобанов това е най-добрият режим на обменния курс, който бихме могли да имаме.

Финансовият министър изрази увереност, че проблемната ситуация с банковия сектор от последните седмици не навреди на икономиката и целта на правителството за икономически растеж от 2,1% през настоящата година е постижима.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...