Де Боно: Съвременното мислене е отлично, но не е достатъчно

24.09.2010 | 11:05
по статията работи: Петър Чернев
Известният експерт се обяви против споровете и предложи те да бъдат заменени с паралелно мислене
Де Боно: Съвременното мислене е отлично, но не е достатъчно

Съвременното мислене е отлично, но не е достатъчно. Това заяви известният мислител, автор, изобретател и консултант Едуард де Боно по време на състоялата се вчера в София конференция с негово участие, на която Econ.bg беше медиен партньор. Той обясни, че мисленето основно е насочено към търсенето на истината. Този проблем е наследен от Средновековието, когато църквата е проповядвала, че не креативността, а истината, логиката и споровете са достатъчни. Основната липса, която беше посочена, е креативността.

Като пример за съвременното мислене де Боно даде факта, че пациентите отиват при лекаря, който с обикновени лекарства ги лекува от обикновени болести. Като пример за мислене „извън кутията" беше даден човекът, измислил, че пептидната язва може да бъде лекувана за около седмица с комбинация от лекарства, а не да се лишава от напитки и храни в продължение на много години.

Друг аспект, който беше разкритикуван по време на събитието, беше този, свързан със спора. Според лектора той е много негативен, свързан е с фиксирани идеи и в него е включено твърде много его на участниците. Като алтернатива беше предложено паралелното мислене.

Паралелното мислене не представлява спор. Участниците не започват от предварително избрани позиции. За разлика от стандартните дебати, където целта е изчистване на мненията и позициите и стремеж към някаква "истина", при паралелното мислене всички участници тръгват свободни от предубеждения, или се освобождават от тях по време на обсъжданията. Обсъждането не е сблъсък на две или повече позиции, а съвместно начертаване на карта на проблемите, алтернативите и решенията, въз основа на която се постига крайният резултат.

По повод креативността де Боно беше категоричен, че тя не е нещо, което някои имат, а други не. Напротив - според него това е умение, което може и трябва да бъде научено и развивано. Също така беше отхвърлена теорията, че креативността е нещо, което може да се върши от голяма група, а не самостоятелно. По този повод експертът даде пример с предизвикателството  - инструмент, с помощта на който хората сами могат да предизвикат дадена идея и да намерят по-добър начин за разрешаване на ситуацията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...