ЕК поддържа негативното си мнение за управлението на фондовете у нас

20.10.2009 | 14:53
по статията работи: econ.bg
Едва 33% от предприсъединителните фондове на стойност 1.3 млрд. евро са усвоени от България, а 109 млн. евро са замразени
ЕК поддържа негативното си мнение за управлението на фондовете у нас

Повечето европейски фондове остават в позиция "изчакване" когато става въпрос за България поради слабия контрол на разпределението на средствата и купищата последвали нередности, казва специален доклад на ЕК, цитиран от EUobserver.

Документът от 17 страници посочва, че същите проблеми, които доведоха до спирането на средствата от фондовете за България през миналата година, се забелязват що се отнася до регионалното развитие и селското стопанство – конфликт на интереси, липса на политическа воля за справяне с нередностите, измами и липса на ефективен контрол и надзор.

С всяка нова програма, финансирана с европейски средства, ЕК не пропуска да припомня важността на "научените от минали грешки уроци”. Всички национални програми, за чието изпълнение са необходими над 3 млрд. евро от структурните фондове през периода 2007-2009 година, са "на два пъти отхвърлени от ЕК” поради "несъвършенства" на системата за контрол и "липсата на последователност между счетоводните ревизии и крайното одитно мнение”. Поради тези причини нивото на усвояване на европейските фондове у нас е твърде ниско – едва 33% от т.нар. предприсъединителни фондове на стойност 1.3 млрд. евро са усвоени, а 109 млн. евро са замразени. От 1.03 млрд. евро, които бяха определени за България по регионални и инфраструктурни проекти, само 288 млн. са предплатени и няма да се отпускат повече преди националните програми да бъдат одобрени от Брюксел. Отделно ЕК е открила някои случаи на измама и е поискала от България да спре определен брой проекти.

Като допълнителна мярка ЕК ще прави проверки "на терен" по отношение на България и дали българските власти са изпълнили европейските препоръки и едва тогава ще се отпускат европейски средства.

Оценката на България спрямо Румъния е по-лоша въпреки политическата криза при северните ни съседи и изглежда Букурещ се е справил по-добре от София през периода 2007-2009 година. От общо 3 млрд. евро предприсъединителни фондове Румъния не е усвоила само 169 млн. евро.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...