Опаковаха с найлон средновековна църква, за да я предпазят от разрушение

05.11.2010 | 14:53
по статията работи:
Храмът "Свети Тодор" е опакован при организирана акция между хората от община Бобошево, студенти от столицата и служители в общинската администрация
Опаковаха с найлон средновековна църква, за да я предпазят от разрушение

Обявената за паметник на културата с особено значение църква "Свети Тодор" край град Бобошево, е опакована с полиетилен. Това съобщи председателят на Общинския съвет на Бобошево Георги Мичов, цитиран от радио „Фокус" - Кюстендил.

Той посочи, че храмът е опакован при организирана акция между хората от общината, студенти от столицата и служители в общинската администрация.

Повече от 40 души са участвали в акцията, предоставена е и техника, с която са премахнати дървените плоскости (виждат се на снимката горе - бел.ред.), изградени да предпазват църквата. Този дървен обков, строен през 1962 година, падна и по никакъв начин не защитаваше руините. След като никой не ни обърна внимание, въпреки че писахме и искахме помощ от държавните институции, ние решихме да предприемем мерки, за да може да запазим поне през зимата тази светиня, заяви Георги Мичов.

В момента църквата, датирана към ХІІ-ХІІІ век, една от най-старите църкви на Балканския полуостров, е опакована с найлон, а отгоре е поставен непромокаем брезент.

Участниците в акцията се надяват по този начин да предпазят останалото от църквата, защото през зимата има опасност всичко в нея да бъде съсипано. На няколко пъти вътрешността на църквата е била обект на иманярски набези, които са разкопали дори и мястото на олтара.

800px-sv.todor.boboshevo.3_800

Снимка: Bg.wikipedia.org

Църквата се намира на 2 км северно от град Бобошево, върху възвишение на десния бряг на река Струма, в местността "Селище". По тип принадлежи към кръстокуполните църкви с издаващи се свободно рамене на кръста. Има дължина 7,40 м и ширина 6,21 м. Полукръглата апсида е прорязана от тесен, дълъг прозорец. Куполът е стъпвал върху цилиндричен барабан, осветяван от четири прозорци. Църквата е градена от камък, а куполът и сводовете - от тухли, става ясно от информация в "Уикипедия". В купола редиците тухли са замазани през един ред, като по този начин се получава ефектна декоративна украса. По стените на църквата са запазени стенописи в два пласта. Фреските от ранния пласт са унищожени, а тези от втория представляват ценни творения на българската средновековна живопис. Частично запазени са Тайната вечеря, Умиване на нозете, Моление в Гетсиманската градина, Предаване на Христа от Юда и др. Църквата е обявена за архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение през 1972 г.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...