Правителството "затяга коланите"

04.06.2009 | 15:24
по статията работи:
Изпълнението на приходите в бюджета изостава с 6%. Министрите си намалиха заплатите с 15% и замразиха възнагражденията в обществения сектор
Правителството "затяга коланите"

"Фискалната позиция на България е сред най-добрите страни от ЕС, но има изоставане с 6% в изпълнението на приходната част на бюджета в сравнение с май миналата година. Ето защо се налага свиване на разходите", заяви министърът на финансите Пламен Орешарски по време на пресконференция в Министерски съвет след оперативното заседание на министрите.

Разходите са около 34,4% от годишните (за сравнение със същия период на м.г. са били 33,3 на сто) и не са по-високи, допълни Орешарски.

Днес той е представил пред членовете на кабинета доклад за финансовата политика в останалите 26 страни-членки на ЕС и за състоянието у нас до месец май.

Орешарски е предложил мерки за ограничаване на административните управленски разходи - да бъдат свити или отменени парите, които се отделят за телефони, командировки в чужбина, пътувания със служебни коли. С цел ограничаване на разходите ще бъде преустановена (засега) покупката на климатици, компютри и др. вносна техника.

"На този етап не са необходими драстични съкращения на разходите. На първа място помолих колегите още веднъж да приоритизират и да идентифицират разходи, които могат да бъдат свити", посочи Орешарски, цитиран от Агенция "Фокус".

С 15% ще бъдат намалени заплатите на министрите, зам.-министрите, членовете на политически кабинети, областни управители, зам.-областни управители, шефове на агенции.

Така и не стана ясно колко е средното възнаграждение на един министър, за да се изчисли с колко ще бъде намалено то, коментира Dariknews.bg. Министър Орешарски си призна, че не знае колко получава. На журналистически въпрос каква е заплатата му, той отговори: "Аз... моята, прощавайте, ама не я знам точно", предаде БГНЕС.

Очаква се намалението на заплатите на министрите, зам.-министрите и областните управители да влезе в сила от юли и вероятно ще важи за последния месец от мандата на кабинета.

Освен това заплатите на 400-те хиляди служители в бюджетната сфера няма да бъдат увеличени с 10 на сто от 1 юли, както беше предвидено в бюджета.

Решението за това "затягане на коланите" ще бъде взето на някое от идните заседания на кабинета. Целта е да се икономисат 500 хил. лева до края на годината. Въпреки че се препоръчва намаляване на премиалните, паричните и предметни награди, ограниченията няма да засегнат т.нар. "допълнителни материални стимулирания" (ДМС) в някои от бюджетните ведомства, особено тези, в които ДМС-тата са законново регламентирани. Ще се замразят назначенията.

Според министъра на държавната администрация Николай Василев и сега в администрацията има между 7 до 10% свободни места. Няма гаранция, че следващият кабинет ще продължи тази политика на икономии.

Социалният министър Емилия Масларова, която беше на същата пресконференция, заяви, че въпреки политиката на ограничаване на разходите, от 1 юли ще има увеличение с 9% на пенсиите по швейцарското правило.

Както винаги Масларова беше оптимист: "Социалните ангажименти ще бъдат изпълнени".

„Българското правителство съобщи, че ще намали заплатите на министрите с 15%, за да ограничи разходите в условията на икономическа криза, но анализатори определиха това решение като популизъм преди изборите на 5 юли", пише Агенция „Ройтерс" в кореспонденция от София.

Ръководеното от социалистите правителство, което е изправено пред рязко намаляване на подкрепата заради кризата и ширещата се корупция, до този момент отказваше да намали разходите преди парламентарните избори, въпреки предупрежденията, че това може да доведе до бюджетен дефицит, отбелязва агенцията.

Анализатори твърдят, че тези мерки, които предвиждат съкращаване общо на около 500 милиона лева или 2,7%, няма да предотвратят бюджетен дефицит и целят да увеличат подкрепата за социалистите, чийто рейтиг все повече намалява.

"Това правителство по същество намалява заплатие на следващото", заявява икономистът от „Отворено общество" Георги Ангелов. "То ще получи своите политически дивиденти и следващото ще плати сметката", допълни той.

Икономисти от МВФ призоваха България да намали значително разходите, най-вече субсидиите за работещите на загуба държавни предприятия и за големите инфраструктурни проекти, за да бъде предотвратена финансова криза в условията на свиваща се икономика, отбелязва „Ройтерс". Въпреки обещанията на правителството да бъдат предпазливи във връзка с разходите, някои министри вече си поръчаха нови коли, а други купиха нови компютри и мебели. Общо разходите до края на април се увеличиха с 22%, а приходите намаляха с над 5%, пише „Ройтерс".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...