Чужденците у нас спят в петзвездни хотели, българите - в двузвездни

10.05.2012 | 12:44
по статията работи: Теодора Пенева
Все повече чужденци отсядат в местата за подслон в страната
Чужденците у нас спят в петзвездни хотели, българите - в двузвездни

Все повече българи нощуват в средствата за подслон с над 10 легла в страната, сочи анализ на Националния статистически институт (НСИ), който обхваща нивата в сектора от март 2012 г. Тенденцията показва, че през периода се е увеличил броят и на чужденците, които се възползват от услугите им, като едновременно с това е намалял общият брой на регистрираните от тях нощувки. С други думи - в България идват повече чужденци, но остават за по-кратко.

И, докато през март гостите от чужбина са предпочитали да се настанят в четири- или петзвездни хотели, българите масово са отсядали в такива с една, с две или с три звезди. Въпреки че по-луксозните места за подслон имат най-голям процент на заетост, нивото ѝ при тях е регистрирало най-голям спад. От друга страна, по-скромните хотели изпитват трудности при реализирането на всички легла за нощувка.

Най-много обекти за настаняване са функционирали в област Смолян. Най-голяма заетост обаче са регистрирали тези в Софийска област, респективно - и най-високи приходи.

1 687 сгради, предназначени за подслон, с над 10 легла, са функционирали у нас през март 2012 г. В това число влизат българските хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за настаняване.

Тенденцията показва, че от средствата за подслон се възползват все повече българи. Едновременно с това са се увеличили и чужденците

Общият брой на стаите в тях е бил 9 900, като в тях са били разположени 98 700 легла. На месечна база общият брой на леглата е намалял с 3,4%. За сметка на това местата за настаняване са били с 0,4% повече, отколкото са през февруари тази година.

С толкова са е нараснало и нивото на реализираните нощувки във всички сгради за подслон - през март броят им е бил с 575 200 повече спрямо предходния проучван месец. С 1,6% са намалели реализираните нощувки в местата с четири и с пет звезди за сметка на тези в еднозвездни и двузвездни сгради, които са се увеличили с 3,2%. 1,1% е регистрираният месечен растеж при местата с три звезди.

Все повече българи нощуват в предназначените за това места - през март броят на реализираните от тях нощувки е нараснал със 7,6% до 354 900. 220 300 са били нощувките на чужденците, които са намалели с 9,3%.

Увеличение е регистрирано и при броят на лицата, посетили местата за настаняване - със 17,8% до 276 900 хиляди. От тях 70% са били българи, като над две трети (69,3%) са се настанили в хотели с една, с две или с три звезди за средно 1,9 нощувки.

В рамките на месеца от средствата за подслон са се възползвали общо 89 800 чужденци, което е с 11% повече в сравнение с февруари. Масово те са нощували в четири- и петзвездни хотели - тази тенденция са следвали 70,5% от тях. Средният брой реализирани нощувки от чужди граждани е 2,7.

Общата заетост на леглата в средствата за подслон и местата за настаняване през март 2012 г. възлиза на 19,3%, като тя е най-висока в тези с четири и с пет звезди (29%). Следват местата с три звезди (18,5%) и местата с една и с две звезди, в които се е наблюдавала най-ниска заетост (12,6%). Най-голям спад при този показател обаче е регистриран именно при четири- и петзвездните обекти - с 2,5%.

Приходите от нощувки достигат 28 400 000 лева  или с 3% повече на месечна база. Намаление е отчетено в приходите от чужди граждани - с 3,8%, докато приходите от български граждани са се увеличили с 9.1%.

Най-много места за настаняване през март са функционирали в област Смолян - 240. Най-много легла обаче са имали средствата за подслон в област Благоевград, като общият им брой е бил 14 919. Реално реализираните нощувки и приходи обаче са регистрирани в област София, където пренощувалите лица са били 62 247, от които 36 457 - чужденци. Общият брой на нощувките е бил 104 971, което прави средно по 1,69 вечери на човек. През месеца в региона са били реализирани общо 9 283 000 приходи, представляващи близо една трета от общия им за страната размер.

Най-малко средства за подслон са развивали дейност в Перник - общо 10. В тях са пренощували 779 души, които са донесли на обектите 41 000 лева месечни приходи. Областта е на последно място по всички изследвани показатели.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...